Uczniowski Klub Sportowy
„Jedynka” w Rybniku

Sekcja Siatkówki Dziewcząt

O klubie

Uczniowski Klub Sportowy "Jedynka" jest stowarzyszeniem uczniów, rodziców, nauczycieli i sympatyków. Siedzibą klubu jest Gimnazjum nr 1 w Rybniku. Klub opiera swoją działalność przede wszystkim na społecznej pracy swoich członków, działaczy oraz pomocy rodziców uczniów i sponsorów.

UKS "Jedynka" Rybnik został zarejestrowany w dniu 02.02.2007r. w Ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych prowadzonej przez Prezydenta Miasta Rybnika. Szkolenie sportowe i udział w rozgrywkach ligowych jest wspierane przez Miasto Rybnik. Działalność sportową UKS "Jedynka" rozpoczął od roku 2008 zgłaszając drużynę młodziczek do rozgrywek ligowych Śląskiego Związku Piłki Siatkowej. W kolejnych latach siatkówka żeńska w Rybniku była rozbudowywana o kolejne grupy rozgrywkowe takie jak: kadetki, juniorki i seniorki. W roku 2011 zawodniczki naszego klubu reprezentując Gimnazjum nr 1 w Rybniku zdobyły mistrzostwo Śląska Gimnazjady Śl. SZS reprezentując województwo w mistrzostwach Polski. Drużyny młodzieżowe UKS „Jedynka” kilkakrotnie awansowały do strefy finałowej mistrzostw Śląska: młodziczek, kadetek i juniorek. W roku 2014 drużyna juniorek zdobyła brązowy medal mistrzostw Śląska juniorek i rywalizowała na szczeblu ogólnopolskim. W sezonie ligowym 2010/2011 Zarząd UKS „Jedynka” Rybnik postanowił zgłosić do rozgrywek IV ligi kobiet drużynę seniorek. Bardzo dobre występy naszej seniorskiej drużyny i wygranie turnieju finałowego, który odbył się w dniach 6-8 maja 2011r. zaowocowały historycznym awansem do III ligi kobiet. Od sezonu ligowego 2011/2012 nasze seniorki nieprzerwanie występują na parkietach III ligi kobiet. Od roku 2014 nasz klub bierze udział w rozgrywkach ogólnopolskich mini siatkówki dziewcząt KINDER+SPORT wystawiając drużyny złożone z uczennic szkół podstawowych.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na uprawianie atrakcyjnej dyscypliny sportu, jaką jest siatkówka wśród dziewcząt na terenie naszego regionu drużyny UKS „Jedynka” Rybnik biorą udział w rozgrywkach ligowych ŚZPS: mini siatkówki, młodziczek, kadetek, juniorek i III ligi kobiet. Obecnie drużyny młodzieżowe stanowią trzon zespołu III ligi kobiet w której grają nasze wychowanki.

Zajęcia szkoleniowe odbywają się w ramach programu klas sportowych Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum Sportowego nr 1, Liceum Ogólnokształcącego nr V w Rybniku, hali sportowej MOSiR w Rybniku – Niedobczycach przy ul. Górnośląskiej.

Rybnik

Szps